امام جمعه کرج: رهبری فرمودند؛ استان البرز مهم است،مهم!

۰۰۲kamalemehr.ir_001-296x202
توصیه های آیت الله حسینی همدانی به رئیس کل جدید دادگستری استان البرز

امام جمعه کرج: رهبری فرمودند؛ استان البرز مهم است،مهم! / ۲۰توصیه مهم آیت الله حسینی همدانی به رئیس کل دادگستری استان البرز
آیت الله حسنی همدانی

آیت الله حسینی همدانی با ذکر خاطره ای در خصوص قبل از حضورشان در استان البرز که به محضر مقام معظم رهبری رسیده بودند نکاتی را از باب تذکر و یادآوری به حضار جلسه و بالاخص رئیس کل جدید دادگستری استان البرز توصیه کردند.

به گزارش «کمال مهر»؛ مراسم تودیع مهدوی راد و معارفه فاضلیان رئیس کل جدید دادگستری استان البرز که پیش از ظهر امروز با حضور معاون اول قوقه قضائیه در محل سالن اجتماعات امام خمینی (ره) دانشکده پردیس کشاورزی برگزارشد،در بخشی از این مراسم آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج به ایراد سخنرانی پرداخت.

آیت الله حسینی همدانی با ذکر خاطره ای در خصوص قبل از حضورشان در استان البرز که به محضر مقام معظم رهبری رسیده بودند نکاتی را از باب تذکر و یادآوری به حضار جلسه و بالاخص رئیس کل جدید دادگستری استان البرز توصیه کردند که در ذیل می خوانید:

همانطور که بنده[آیت الله حسینی همدانی] خدمت مقام معظم رهبر رسیده بودم تا برای خدمت مردم استان البرز برسم، ایشان فرمودند «البرز می روید؛ البرز مهم است مهم » ایشان دوبار این کلمه[مهم] را تکرار کردند و اشاره کردند به ویژگی هایی که این استان دارد.

آیت الله حسنی همدانی:توجه داشته باشید؛ قومیتها، نحله ها، افکار و عقائد، محل عبور ۱۳ استان و دیگر جهات اخلاقی و امنیتی ، جهات سیاسی اینها اهمیت استان را بیشتر خواهد کرد و بخاطر مهاجر خیز بودن آن البته فرصتی برای کسانی که طمع دارند خلافی مرتکب شوند در اینجا محل امنی را پیدا می کنند.

بنده نکاتی را به مدیرکل محترم عرض میکنم البته توجه دارند و می دانم ازباب تذکر که بعضی مواقع لازم است تذکراتی را بشنویم نکاتی را عرض میکنم بخصوص ایشان توجه داشته باشند.

۱- منویات و نظریات رهبری را سعی کنید در این استان بومی سازی کنید.

ایشان در خصوص قوه قضاییه مسائل فراوانی را مطرح کردند بخصوص در اواخر که نکات مهمی را بیان کردند. لازم است بومی سازی شود.

۲- یکی از کارهایی که خواهید انجام داد این زندان ها را در استان کم کنید و رایزنی هایی که خواهید داشت به مردم کمک خواهید کرد.

[ وجود ۴زندان بزرگ کشور در این استان حساسیت بیشتری را بهمراه دارد . که دو زندان در خاورمیان مطرح است تمام نیروی استان را می گیرد در حالی که مربوط به استان نیست و حفظ امنیت زندان مسائل داخلی زندان و دیگر مسائل زندان است که استان را درگیر کرده است.]

۳- سعی کنیدعناصر مومن و انقلابی و دلسوز را شناسایی و بکار بگیری کنید.

۴- افراد فاسد و فرصت طلب را ترد کنید. به هر جهت در دستگاه ها حضور دارند و فرصت را مناسب می دانند و جولان می دهند جلوی این افراد را بگیرید

۵- در بین کارکنان ائم از اداری و قضایی ایجاد انگیزه کنید. تا مشغول کار و تلاش و خدمتگذاری به مردم باشند و جلوی خمودگی و سستی گرفته شودو ایجاد انگیزه بکنید.

۶- نظارت بر دستگاه قضا را بیشتر بکنید که فساد رخنه نکند.

۷- کسانی که اعمال نفوذ می کنند و صاحب قدرت و پول هستند هرگز مماشات نداشته باشیدو محکم بایستید که این موارد برای شما پیش خواهد آمد.

۸-تسامح در مبازه با فساد نداشته باشید. [خدای نکرده شما هم همکار با مرتکبین خواهید بود و همه جانبه مسائل را توجه داشته باشید.]

۹- تکریم ارباب رجوع و حیثیت افراد را مورد توجه قرار بدهید؛ که ارباب رجوع مورد کرامت واقع بشود قبل ازاینکه مجرم محکوم است آن شرایط لازم را برای او فراهم کنید

۱۰- مطالباتی که رهبری دارند و مردم هم بر آن تکیه دارند مسئله فرایند دادرسی و اتاله دادرسی است این را باید تدبیر کنید.

۱۱- حوصله کردن و صعه صدر داشتن به قضات توصیه می شود.[قضات به حرف مردم گوش بدهند]

۱۲- در خصوص جرم ،اشخاصی که کلان مرتکب شده اند تبلیغات آنرا انجام بدهید .
[بطور مثال اعدام هایی که تجاوز به عنف بود، همین حرکت باعث کاهش چشمگیر جرائم در استان شد؛وقتی جرمی انجام شد و قاطعانه برخورد شد مطمئن باشید عامل بازدارندگی خواهد داشت.اما مسائل دیگری که جنبه تبلیغ برای قوه قضاییه دارد قسمتی از آن مفید نیست و لازم به تبلیغ نمی باشد.]

۱۳- شناسایی و کمک به خانواده هایی که نیازمند و محروم هستند در دستور کار قرار بدهید .

۱۴- یکی از وظایفی که قانون اساسی پیش بینی کرده مسئله پیشگیری از وقوع جرم می باشد.در استان البرز مردم با قوانین خیلی کم آشنا هستند باید از صداو سیما و دستگاه های دیگر کمک بگیرد و سطح دانش مردم را در خصوص قوانین بیشتر کنید.

۱۵- توجه به زندانها و ایجاد فرصتها . بخاطر حجم بالای زندانی ها در زندان ها، یا فاسد می شوند یا اشخاص را فاسد تر می کنند و بعد بیرون می آیند، لذا مقام معظم رهبری فرمودند زندانها باید محل آموزشگاه و نیکوکاری باشد اینجا فرصتی باید برآن ایجاد کرد.

۱۶- به گفته مقام معظم رهبری باید مردم لمس بکنند که قوه قضاییه مَلجَاء آنهاست، این نکته مهمی است که باید این را به مردم اشراف داد.

۱۷-عدم تضعیف قوه قضاییه ؛ از هیچ کس پسندیده نیست، نوع عملکرد طوری باشد که دستگاه قضا تضعیف شود

۱۸- حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، از مسائل مهم قرار بدهید

۱۹- استقلال و قاطعیت را توجه داشته باشید

۲۰- مسائل فرهنگی و نظارت بر دستگاه های مجموعه خود را فراموش نکیند.